Sposoby na schłodzenie psa latem

przez Alicja Olkowska

O ile maj pogodowo przypominał bardziej październik, o tyle czerwiec w pełni zasługuje na miano letniego miesiąca! W związku z pojawiającymi się upałami trzeba pomyśleć o ochłodzie dla naszych pupili, które są bardzo wrażliwe na przegrzanie.

 

 

Psy, w przeciwieństwie do nas, nie pocą się. Ochłodzić się mogą tylko poprzez dyszenie bądź picie wody. Hipertermia jest dla nich bardzo niebezpieczna, dlatego w te gorące, letnie dni musimy odpowiednio dbać o nasze pupile.

1. Woda do picia

 
Cóż by tu mówić o skomplikowanych sposobach na przyjemny chłodek, jeśli najlepszym z nich jest dostarczanie pupilom normalnej wody do picia. Ważne, aby sprawdzać, ile jej zostało w psiej misce i często ją dolewać – psy muszą mieć dostęp do czystej i świeżej wody. Nie należy kłaść miski w nasłonecznionym miejscu, gdyż nagrzana przez słońce ciecz jest niezdrowa.
Na rynku jest wiele misek, także tych do podróży, np. w formie składanej czy wraz z bidonem. Dlatego, nawet wychodząc na dłuższy spacer lub na wycieczkę, bierzmy ze sobą i wodę, i miskę.

 

 

2. Mrożone przysmaki


Doskonały
i smaczny sposób na ochłodzenie. Jeśli chodzi o zimne delicje, to istnieje ich wiele – psie lody, mrożone kawałki mięsa, zamrożona mokra karma… i wszystko, co tylko przyjdzie do głowy! Można je kupić lub zrobić samemu.

Lody dla ludzi mogą być jedzone przez czworonogi, ale w ograniczonych ilościach. Nie można im za to dawać sorbetów z owoców cytrusowych.

 

3. Wodne atrakcje


Tuż za zimnymi smaczkami najbardziej lubiany przez psy sposób! No bo w końcu który pies nie lubi taplać się w
ogrodowym basenie, gdy z nieba leje się żar? Albo ganiać i próbować łapać wodę z węża ogrodowego? Możliwości jest wiele. 
Basenik można kupić przez internet bądź samodzielnie go wykonać, nalewając chłodną wodę do większej misy lub po prostu do wanny.
 

 

4. Chłodne ręczniki i apaszki

 

Prosty i oszczędny sposób – wystarczy zwilżyć lekko ścierkę, ręcznik czy apaszkę dla psa i położyć na nim bądź zawiązać na szyi. Można także włożyć do zamrażarki na 5-10 minut i wtedy użyć – przyjemne ochłodzenie gwarantowane :).
 

 

5. Wiatraki i inne wietrzne sposoby


Chłodne, świeże powietrze wiatraka wpadające na pyszczek twojego pupila z pewnością napełni go rozkoszą. Możesz go także powachlować
samodzielnie. Podobnie orzeźwiająca wycieczka i wystawianie głowy przez okno dostarczą frajdy i chłodu czworonogowi.
 

 

5. Mata chłodząca

Bardzo dobry sposób, który kosztuje od 40 do 150 zł, zależnie od wielkości maty. Można kupić różne rodzaje – najpopularniejsze są maty Trixie. Nie wymagają one dodatkowego źródła chłodzenia, tylko same się zamrażają i po użyciu przez psa po kilku godzinach znowu mają niską temperaturę. Recenzję takiej maty możecie znaleźć tutaj.
 

 

6. Wycieczka nad wodę


Możemy się wybrać nad jeziorko lub inny,
płytki i zdatny do kąpieli zbiornik wodny. Warszawiacy mogą pochlapać się nad jednym z odnóg Wisły, gdzie znajduje się niegłębokie kąpielisko. 
W ostatnich latach większe miasta zainwestowały w system ochładzania w głównych dzielnicach. Wybierając się do parku czy na większy plac, możemy spotkać fontanny czy baseniki specjalnie przeznaczone do użytku dla ludzi – psom na pewno się to spodoba!
 

 

7. Zapewnienie miejsca w cieniu

 
Pies musi mieć miejsce, w którym mógłby się schować. Koniecznie w cieniu, najlepiej na nie-za-miękkim podłożu (jedna warstwa cienkiego kocyka powinna załatwić sprawę). Lepiej nie zamykać psa w budzie, gdyż może być w niej duszno, a ona sama może się nadmiernie rozgrzać. 
 
 
Pamiętajmy też o niezostawianiu psów w rozgrzanych autach. Samochód może się nagrzać do ogromnej temperatury i stać się śmiertelną pułapką bez wyjścia.

Podobne wpisy

Skomentuj