Psy to zwierzęta bardzo aktywne – uwielbiają biegać, skakać i się bawić. Psie sporty stają cię coraz bardziej popularne także dlatego, że dają radość zarówno pupilowi, jak i właścicielowi. Jednym z najczęściej uprawianych jest agility – dyscyplina polegająca na pokonywaniu skomplikowanego toru przeszkód przez psa. Wbrew temu, co się może wydawać, sport ten wymaga ogromnego zaangażowania i ze strony zarówno zwierzęcia, jak i przewodnika.
Historia agility
Na czy polega agility?
Przeszkody agility
- stacjonata
- tunel sztywny
- tunel miękki (rękaw)
- koło
- slalom
- mur
- skok w dal
- kładka
- palisada
- huśtawka
Dla jakich psów przeznaczone jest agility?
Przede wszystkim dla psów (i właścicieli!) lubiących dużo ruchu. Najczęściej na torach można spotkać rasy sportowe, m.in border collie, ale posiadanie takiego pupila nie jest wymogiem koniecznym. Nie jest ważna też wysokość psa. Agility ma być przyjemnością dla psa i człowieka – można je uprawiać i dla samego hobby, i dla osiągnięć w zawodach.
Kategorie wzrostowe
- Extra Small ,,XS”– poniżej 28 cm w kłębie
- Small ,,S”– od 28 do 25 cm w kłębie
- Medium ,,M”– od 35 do 43 cm w kłębie
- Mini Large ,,ML” – od 43 do 50 cm w kłębie
- Large ,,L”– powyżej 50 cm w kłębie
Klasy agility
- A0, tzw. ,,zerówka”– klasa nieoficjalna. Startują w niej psy początkujące. Jest odpowiednia na pierwszy start, by oswoić siebie i psa z torem i zobaczyć, na czym to wszystko polega. W tej klasie nie ma takich przeszkód jak slalom, koło, stacjonata podwójna, tunel miękki i huśtawka, ponadto wiele przeszkód ma mniejsze wymiary.
- A1 – klasa przeznaczona dla psów, które jeszcze nie posiadają certyfikatu agility. Przejście od A0 do A1 może nastąpić w każdym momencie, zależnie od decyzji właściciela. Można w niej także startować już od początku, omijając zerówkę.
- A2 – klasa dla psów z certyfikatem agility. To klasa dla zaawansowanych i średniozaawansowanych pasjonatów tego sportu. By do niej przejść, należy trzy razy u co najmniej dwóch różnych sędziów bezbłędnie przebiec tor w klasie A1.
- A3 – klasa, w której startują najczęściej profesjonaliści i zawodowcy w dziedzinie agility. By do niej przejść, należy trzy razy u co najmniej dwóch różnych sędziów bezbłędnie przebiec tor w klasie A2, zajmując jedno z trzech pierwszych miejsc.
- Open – dodatkowa klasa, przeznaczona dla wszystkich psów.
- Klasa weteranów – dodatkowa klasa przeznaczona dla psów powyżej 8 lat. Nie ma w niej huśtawki, ponadto wysokość przeszkód jest taka sama jak w A0, a kładka też jest obniżana.
Książeczka pracy agility
Regulamin
- pies podczas biegu nie może pokonać ani nawet dotkąć przeszkody, która nie jest następną przeszkodą w kolejności
- pies musi zaliczyć strefę kontaktu przynajmniej jedną częścią ciała
- właściciel nie może wnosić na tor zabawek (wyjątek – klasa A0) oraz jedzenia
4 komentarze
Bardzo ciekawy wpis! Według mnie psy powinny stale uczyć się nowych rzeczy i poznawać różne tereny. Opisany sport to doskonałe zajęcie dla czworonogów, ale faktycznie wymaga ono dużego zaangażowania ze strony właściciela. Jestem przekonana jednak, że wspólne sukcesy bardzo utrwalają więź pomiędzy psem, a jego panem. Pozdrawiam 🙂
Wszelkie psie aktywności utrwalają więź psa z właścicielem, a agility w tym przoduje 😉 warto próbować swoich sił!
Ciekawy i wyczerpujący post! 🙂 Agility to jeden z najciekawszych i najbardziej emocjonujących, moim zdaniem, psich sportów.
Pozdrawiamy!
Tak, agility jest warówno widowiskowe, jak i ciekawe. Pozdrawiamy!