Sporty dla psów – agility

przez Alicja Olkowska

Psy to zwierzęta bardzo aktywne – uwielbiają biegać, skakać i się bawić. Psie sporty stają cię coraz bardziej popularne także dlatego, że dają radość zarówno pupilowi, jak i właścicielowi. Jednym z najczęściej uprawianych jest agility – dyscyplina polegająca na pokonywaniu skomplikowanego toru przeszkód przez psa. Wbrew temu, co się może wydawać, sport ten wymaga ogromnego zaangażowania i ze strony zarówno zwierzęcia, jak i przewodnika.

 

 

Historia agility

Agility powstało w Wielkiej Brytanii, a konkretnie w Anglii. Za pomysłodawców tej dyscypliny uważa się Petera Lewisa i Johna Gilberta. Z początku agility było ciekawą atrakcją podczas przerw w zawodach jeździeckich.

Pierwszy pokaz agility odbył się 10 lutego 1978 roku podczas Cruft’s Dog Show. Miał on za zadanie zabawić tłumy między zawodami obedience a wystawą psów rasowych. Pokaz składał się z dwóch grup, każda po cztery psy, która w eleganckich drużynowych ubrankach pokonała pierwsze przeszkody. Entuzjastyczna reakcja na pokaz zadziwiła brytyjski Kennel Club, który dwa lata później opracował pierwszy regulamin agility. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna w 1991r. zatwierdziła nowe zasady, oficjalnie uznając tym samym agility za sport. 
 
W tym samym roku Zakład Tresury RUSS utworzył pierwszy tor agility w Polsce. Pierwszy pokaz agility w naszym kraju został zaprezentowany w lipcu 1992 r, a w maju następnego roku zostały zorganizowane pierwsze polskie zawody agility, rozpoczynając wieloletnią tradycję tego sportu, która trwa do dziś.
 

Na czy polega agility?

Nic dodając, nic ujmując, agility polega na pokonywaniu przez psa toru złożonego z 12-20 przeszkód. Zwierzak musi to zrobić w jak najkrótszym czasie, popełniając jak najmniej błędów. Pupil nie zna rozmieszczenia przeszkód przed startem, za to może się z nimi zapoznać właściciel, który podczas biegu wskazuje mu konkretne przeszkody komendami głosowymi i/lub gestami. 
 
Agility oznacza po angielsku ,,zwinność”. Nic dziwnego, ponieważ właśnie tą cechą muszą wykazać się czworonogi. Oprócz odpowiedniej sprawności fizycznej i szybkości bardzo ważna jest także zaufanie i więź między przewodnikiem a psem.
 
Agility pies
 
 

Przeszkody agility

Łącznie jest ich 10. Należą do nich:
 • stacjonata
 • tunel sztywny
 • tunel miękki (rękaw)
 • koło
 • slalom
 • mur
 • skok w dal
Do przeszkód należą także tzw. przeszkody ze strefą kontaktu, czyli miejscem na przeszkodzie, które pies musi dotknąć chociażby jedną łapą. Strefy są oznaczane, znajdują się na początku i końcu przeszkody i służą do zapewnienia bezpieczeństwa psu. Takimi przeszkodami są:
 • kładka
 • palisada
 • huśtawka

Stacjonata

 

Tunel sztywny

 

Tunel miękki

 

Slalom

 

Koło

 

Mur

 

Huśtawka

Kładka

 

Palisada

 

Dla jakich psów przeznaczone jest agility?

Przede wszystkim dla psów (i właścicieli!) lubiących dużo ruchu. Najczęściej na torach można spotkać rasy sportowe, m.in border collie, ale posiadanie takiego pupila nie jest wymogiem koniecznym. Nie jest ważna też wysokość psa. Agility ma być przyjemnością dla psa i człowieka – można je uprawiać i dla samego hobby, i dla osiągnięć w zawodach. 

 
W zawodach nie mogą natomiast startować psy poniżej 18 miesięcy, chore, z dysplazją, urazami, pod wpływem środków dopingujących oraz suczki w ciąży i z cieczką.
 

Kategorie wzrostowe

Wyróżnia się pięć kategorii wzrostowych:
 • Extra Small ,,XS”– poniżej 28 cm w kłębie
 • Small ,,S”– od 28 do 25 cm w kłębie
 • Medium ,,M”– od 35 do 43 cm w kłębie
 • Mini Large ,,ML” – od 43 do 50 cm w kłębie
 • Large ,,L”– powyżej 50 cm w kłębie

 

Klasy agility

Sport ten podzielony jest na cztery główne klasy trudności i dwie dodatkowe:
 • A0, tzw. ,,zerówka”– klasa nieoficjalna. Startują w niej psy początkujące. Jest odpowiednia na pierwszy start, by oswoić siebie i psa z torem i zobaczyć, na czym to wszystko polega. W tej klasie nie ma takich przeszkód jak slalom, koło, stacjonata podwójna, tunel miękki i huśtawka, ponadto wiele przeszkód ma mniejsze wymiary.
 • A1 – klasa przeznaczona dla psów, które jeszcze nie posiadają certyfikatu agility. Przejście od A0 do A1 może nastąpić w każdym momencie, zależnie od decyzji właściciela. Można w niej także startować już od początku, omijając zerówkę.
 • A2 – klasa dla psów z certyfikatem agility. To klasa dla zaawansowanych i średniozaawansowanych pasjonatów tego sportu. By do niej przejść, należy trzy razy u co najmniej dwóch różnych sędziów bezbłędnie przebiec tor w klasie A1.
 • A3 – klasa, w której startują najczęściej profesjonaliści i zawodowcy w dziedzinie agility. By do niej przejść, należy trzy razy u co najmniej dwóch różnych sędziów bezbłędnie przebiec tor w klasie A2, zajmując jedno z trzech pierwszych miejsc.
 • Open – dodatkowa klasa, przeznaczona dla wszystkich psów.
 • Klasa weteranów – dodatkowa klasa przeznaczona dla psów powyżej 8 lat. Nie ma w niej huśtawki, ponadto wysokość przeszkód jest taka sama jak w A0, a kładka też jest obniżana.

 

Książeczka pracy agility

KPA to specjalna książeczka, którą musi posiadać każda para psa i przewodnika startująca w zawodach organizowanych przez ZKwP. KPA można wykupić w dowolnym oddziale ZKwP, jej cena wynosi kilka-kilkadziesiąt złotych, zależnie od oddziału. Książeczka Pracy Agility zawiera dane psa, właściciela i przewodnika psa (w przypadku, gdy przewodnik psa nie ukończył 16 roku życia, w książeczce zawiera się także dane jego opiekuna prawnego).
 

Regulamin

Regulamin Agility ZKwP znajduje się tutaj.
Najważniejsze zasady agility:
 • pies podczas biegu nie może pokonać ani nawet dotkąć przeszkody, która nie jest następną przeszkodą w kolejności
 • pies musi zaliczyć strefę kontaktu przynajmniej jedną częścią ciała
 • właściciel nie może wnosić na tor zabawek (wyjątek – klasa A0) oraz jedzenia

Podobne wpisy

4 komentarze

Wetmedic 15 września 2019 - 19:40

Bardzo ciekawy wpis! Według mnie psy powinny stale uczyć się nowych rzeczy i poznawać różne tereny. Opisany sport to doskonałe zajęcie dla czworonogów, ale faktycznie wymaga ono dużego zaangażowania ze strony właściciela. Jestem przekonana jednak, że wspólne sukcesy bardzo utrwalają więź pomiędzy psem, a jego panem. Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz
Alicja Olkowska 7 grudnia 2022 - 19:15

Wszelkie psie aktywności utrwalają więź psa z właścicielem, a agility w tym przoduje 😉 warto próbować swoich sił!

Odpowiedz
Oskar Katana 26 sierpnia 2019 - 17:15

Ciekawy i wyczerpujący post! 🙂 Agility to jeden z najciekawszych i najbardziej emocjonujących, moim zdaniem, psich sportów.

Pozdrawiamy!

Odpowiedz
Alicja Olkowska 7 grudnia 2022 - 19:15

Tak, agility jest warówno widowiskowe, jak i ciekawe. Pozdrawiamy!

Odpowiedz

Skomentuj