Przeszkody agility – stacjonata

przez Alicja Olkowska

Stacjonata, inaczej zwana hopką, to jedna z najpopularniejszych i głównych przeszkód toru agility. Zadaniem psa jest przeskoczenie jej bez dotykania ani strącania poprzeczki.

 

 

Stacjonata składa się z dwóch słupków i poprzecznej belki. W zawodach agility spełnia bardzo ważną rolę, gdyż właśnie nią uczestnicy zawodów rozpoczynają i kończą tor. Cena tej przeszkody waha się między 50 zł i 500 zł. Tańsze różnią się od droższych głównie materiałem, wyglądem i mocowaniem. Wykonuje się je zwykle z plastiku i drewna, z elementami metalowymi.

 

Jak dobrać odpowiednią stacjonatę?

Przy wyborze należy kierować się przede wszystkim rodzajem stacjonaty. Ma być ona mała, do przydomowego ogródka czy może większa i bardziej okazała? Warto też popatrzeć na rodzaj mocowań. 
Niektóre hopki są wyższe od innych ze względu na możliwość wyższego ustawienia poprzeczki i przeznaczone dla większych ras.
Zwracajmy uwagę także na ilość dostępnego miejsca i budżet domowy.

 

Rodzaje stacjonat

Nie występują jakieś oficjalne kryteria dotyczące podziału stacjonat oprócz pojedynczych i podwójnych, dlatego skupię się tutaj bardziej na ich budowie.
 
Stacjonata z trwałym mocowaniem

 

Bodajże najtańsza wersja tejże przeszkody – kosztuje średnio 80 zł. Jest mocowana poprzez wbicie w podłoże. Poprzeczka przyczepiona jest dość trwale do bocznych słupków – można ją za to przesuwać w górę i w dół – przez co pies nie może strącić belki. Bywa to dość niebezpieczne, gdyż zwierzę może zrobić sobie krzywdę, gdy skoczy za nisko i uderzy w poprzeczkę.

 

  
Stacjonata podstawowa
Jej cena wynosi mniej więcej od 100 do 200 zł. Posiada kilka bocznych podpórek po bokach słupków, dzięki czemu można łatwo zmieniać wysokość poprzeczki. Leży ona na nich luźno i spada przy dotknięciu jej przez psa, przez co jest bezpieczna. Stacjonaty podstawowe różnią się mocowaniem belki i wyglądem. Umieszcza się je na podłożu dzięki wbijaniu w nie bądź specjalnym wystającym podpórkom.
  
Stacjonata profesjonalna
Spotykana jest najczęściej w parkach dla psów czy na wybiegach, ale za cenę kilkuset złotych możemy ją nabyć dla siebie. Właśnie takie stacjonaty są stosowane na zawodach agility. Jej cechą charakterystyczną są bardziej rozbudowane boczne słupki mające funkcję podporową (co, defakto, posiadają również niektóre hopki podstawowe, z tą różnicą, że tamte są znacznie cieńsze). Mocowanie  poprzeczki i umieszczanie na podłożu jest takie same jak w podstawowych. Ze względu na ich dodatkowe dekoracje stacjonaty profesjonalne są dość ciężkie i trudno je przemieszczać. 
  
Stacjonata podwójna
Wszystkie powyższe to stacjonaty pojedyncze, czyli mające tylko jedną poprzeczkę. Wyróżnia się jednak także podwójne, które oprócz dodatkowej belki zamocowanej niżej pierwszej nie różnią się niczym od pojedynczych i kosztują zwykle tyle, co podstawowe. Druga poprzeczka służy czasem jako dekoracja, najczęściej jednak ma uniemożliwić psu przechodzenie pod pierwszą belką zamiast przeskakiwania jej. 
Niektóre stacjonaty mogą mieć nawet trzy lub cztery belki.
 

Podobne wpisy

Skomentuj