Pociągiem dojeżdżamy w najróżniejsze miejsca. Jego prędkość i szerokie rozmieszczenie linii kolejowych to największe zalety tego środka transportu które sprawiają, że możemy szybko i łatwo dostać się do wielu miejsc, także tych dalekich. Właściciele psów mają trochę bardziej ograniczone pole manewru w tym zakresie – w trosce o komfort zarówno pupili, jak i innych pasażerów muszą stosować się do kilku zasad.
Znana chyba wszystkim lektura O psie, który jeździł koleją opowiada o sympatycznym psie Lampo, który nie do końca zgodnie z prawem podróżował pociągiem. Dziś na szczęście każdy z nas może wziąć psa do kolei – wystarczy, że zastosujemy się do regulaminu przewozu czworonogów.
Opłata za przewóz psa
Mniejsze czworonogi mogą podróżować bezpłatnie pod warunkiem, że są one umieszczone w transporterkach (psy można przewozić także w klatkach, specjalnych plecakach i torbach).
Jeśli nasz pupil zajmuje więcej miejsca i nie mieści się w klatce, należy
zakupić dla niego bilet za cenę 15,20 zł.
Jeżeli nie dokonaliśmy zakupu biletu dla psa przed wejściem do pociągu, możemy to zrobić w pociągach TLK, EIC i IC. W przypadku pociągu EIP wejściówka czworonoga zostanie nam wydana, jeżeli pokażemy swój ważny bilet na przejazd danym pociągiem. Wydanie biletu w pociągu przez konduktora kosztuje dodatkowe 10 zł (czyli w sumie 25,20 zł).
Przebywanie w pociągu
Pies ma obowiązek przebywać z osobą pełnoletnią, na smyczy, każdy pies niezależnie od rasy (aż do wydania zgody na jego zdjęcie) również w kagańcu. Trzeba także posiadać
książeczkę zdrowia psa z aktualnymi szczepieniami.
Psy mogą przebywać w:
- wagonach bezprzedziałowych – nie wymaga się zgody współpasażerów.
- wagonach przedziałowych – trzeba uzyskać zgodę innych pasażerów na pobyt psa w przedziale.
- przedziałach sypialnych – obecność zwierzaka jest dozwolona tylko po zakupieniu wszystkich miejsc sypialnych.
Pies nie może przebywać:
- w wagonach gastronomicznych
- na miejscach do siedzenia
- na łóżkach i miejscach do leżenia
Pociągowe savoir-vivre
W pociągu oprócz nas podróżuje jeszcze kilkadziesiąt innych pasażerów. Nie każdy lubi psy czy chce, by pupil wskakiwał mu na kolana, dlatego trzymajmy psa przy sobie. Nigdy nie spuszczajmy go ze smyczy, nawet jeśli nasz pupil jest najbardziej wychowanym czworonogiem na świecie!
W pociągach, tak jak wszędzie, obowiązuje absolutny nakaz sprzątania po swoim pupilu (sierść na podłodze czy siedzeniu też się liczy).
Aby psiak nie załatwił swojej potrzeby na podłogę w pociągu, warto przed jazdą wyjść na porządny spacer. Również na dłuższych stacjach powinno się wychodzić na chwilę dla psiej potrzeby.
Pupil nie powinien być uciążliwy dla współpodróżnych pod względem hałasów i zapachów, dlatego dawanie psu dość intensywnie pachnącej ryby w ramach nagrody nie jest dobrym pomysłem.
Podróżując w nocy należy przestrzegać ciszy nocnej – szczekanie psa o tej
porze jest absolutnie niewskazane.
W przypadku nieodpowiedniego zachowania ze strony zarówno właściciela, jak i psa konduktor ma prawo umieścić ich na innym miejscu/przedziale/wagonie. Jeśli jest to niemożliwe, podróżni mają obowiązek opuścić pociąg na najbliższej stacji. Jeśli stacja ta jest stacją, na której właściciel i pies mieli wysiąść
(jest to zapisane na bilecie), wtedy nie otrzymują zwrotu pieniędzy za bilet. Jeśli jednak wysiądą na stacji innej niż ich końcowa, mogą otrzymać zwrot pieniędzy.