Maltańczyk – poznaj rasę

przez Alicja Olkowska

Maltańczyki zadziwiają, ciekawią i podbijają nie tylko świat, ale i serca tysięcy ludzi. Przedstawiciele tej rasy zadziwiają mnóstwem klasy i powagi. Trudno się z resztą dziwić – białe pieski mogą pochwalić się nie tylko niesamowitym charakterem, ale także unikalnym jedwabnym futrem i niezwykłą gracją. Wszystkie te czynniki sprawiają, że maltańczyk cieszy się coraz to rosnącą popularnością.

 

Charakterystyka

Maltańczyki (Maltanese mana) to piękne czworonogi z bogatą historią i zadziwiającą szatą. Koszt psa bez rodowodu wynosi ok. 1500 zł, zaś z rodowodem – ponad 3000 zł.

 • Typ: lisowaty
 • Typ budowy: brakoidalny
 • Wielkość w kłębie u psa: od 21 do 25 cm
 • Wielkość w kłębie u suczki:  od 20 do 23 cm
 • Waga: 3-5 kg
 • Umaszczenie: białe
 • Typ futra: włosy

 

Historia

Maltańczyki uważane są za jedną z najstarszych ras świata – pierwsza wzmianka o nich ma ponad 3000 lat! Dokładne miejsce ich pochodzenia nie jest znane, ale z pewnością zamieszkiwały okolice basenu Morza Śródziemnego. W tamtych czasach wyspy sycylijskie były rozwinięte handlowo, przez co pieski rozprzestrzeniły się po świecie.

 

Początkowo ich zadaniem miało być łapanie szczurów i drobnych gryzoni, ale szybko maltańczykami zaczęły zachwycać się zwłaszcza zamożne panie, które ze względu na ich wysokie ceny mogły sobie na zwierzaki pozwolić. Dzięki temu psiaki szybko zostały ochrzczone mianem ,,dworskich”. Towarzyszyły one najwyższym głowom państw przez wieki i zachowały się na mnóstwie portretów czy opisów. 

 

Geneza nazwy ,,maltańczyk” także nie jest dokładnie zbadana. Wielu przyjmuje, że pochodzi ona od nazwy wyspy Malta bądź Melita, którą czasem określa się również jako miejsce powstania rasy.

 

Wygląd

Z pewnością nie można odmówić maltańczykom majestatyczności. Ich piękne, gładkie niczym jedwab białe futro sprawia, że czworonogi są częstymi uczestnikami najróżniejszych wystaw i pokazów. Co więcej, maltany wyglądają świetnie zarówno w długiej, sięgającej do podłogi fryzurze, jak i ostrzyżone na krótko.

Psa wyróżnia także piękny, zwinięty ogon przypominający śnieżnobiały wachlarz.

Ich długość dochodzi zwykle do 55 cm, a wysokość w kłębie waha się w okolicach 23 cm. Waga maltańczyka średnio wynosi 3-5 kg.

Zobacz wzorzec FCI maltańczyka.

 

Charakter

Wbrew pierwszemu wrażeniu, maltańczyki mają ostry charakter, chociaż raczej nie bywają agresywne. Są nieufne wobec obcych, ale gdy już się na kimś poznają, to droga do ich serca jest otwarta. Ważne jest, aby już na początku przekonać do siebie maltańczyka, bo psiaki nie zapominają wyrządzonych im przykrości i późniejsze odbudowanie więzi może okazać się skomplikowane. Psychika tego psa jest bardzo delikatna, dlatego nie wolno ich bić czy na nie krzyczeć.

 

Maltańczyki to bardzo wesołe i przyjazne pieski. Cechuje je łagodność i przymilność, jednak jeżeli coś im się nie spodoba, potrafią pokazać ząbki. Szczekają bardzo rzadko, tylko wtedy, kiedy muszą – gdy usłyszą dzwonek do drzwi bądź zostaną pozostawione same w domu. Przedstawiciele tej rasy uwielbiają dobrą zabawę i długie spacery, podczas których będą miały okazję do większej aktywności zarówno fizycznej, jak i węchowej. Wąchanie to ich prawdziwa pasja – warto wobec tego zaopatrzyć się w zabawki, które dadzą im dużo bodźców zapachowych.

 

O ile każdy pies jest wierny właścicielowi, to maltańczyki wychodzą daleko poza skalę. Kochają swojego pana całym małym ciałkiem i są gotowe zrobić dla niego wszystko. Biorąc maltańczyka należy liczyć się z tym, że będzie chodził za opiekunem krok w krok – do łazienki, sypialni, salonu czy w ogień. Od początku istnienia towarzyszyły damom w pałacach i dworach, dlatego przyzwyczaiły się do obecności człowieka i nie cierpią samotności. Same w domu potrafią roznieść mieszkanie. Psiaki te lubią także zwierzęce towarzystwo, więc sprawienie im kompana częściowo redukuje strach związany z osamotnieniem.

 

Czworonogi te są bardzo sprytne i doskonale wiedzą, jak owinąć sobie człowieka wokół palca. Skrzętnie wykorzystują swój urok osobisty, pokazując słodkie oczy i śmiesznie się zachowując – wszystko, by zdobyć kawałek kurczaka ze stołu. Nie należy im pozwolić na zbytnią przesadę i trzymać na w miarę krótkiej smyczy, aby psiak znał swoje granice.

 

Maltańczyk nie jest typem psa obronnego, chociaż z tego wykluczają go tylko rozmiary i uroczy wygląd. W głębi ducha jest to odważny i bohaterski pies, który dzielnie stanie w obronie swojego właściciela i terytorium. 

 

Szkolenie i wychowanie

Maltany to nad wyraz inteligentne psiaki, które szybko się uczą. Poznawanie nowych komend to dla nich przyjemność, dlatego łatwo możemy je nauczyć wielu zjawiskowych sztuczek. Mimo że zwykło się je traktować jak pieski kanapowe, maltańczyki są obdarzone mnóstwem energii i zapału do pracy. Są bardzo szybkie i zwrotne, dzięki czemu możemy trenować z nimi również psie sporty. 

 

Wychowanie takiego osobnika nie jest trudne, trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, bo maltańczyk jest dość upartym psem. Po uporaniu się z humorami psiaka łatwo będzie można go ułożyć.

 

Pielęgnacja

Psy te będą idealnym wyborem dla alergików, ponieważ nie posiadają podszerstka – co znaczy, że zamiast sierści mają włosy. Dodatkowym plusem jest fakt, że rasa ta praktycznie w ogóle nie gubi futra.

 

Szata maltańczyka wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Częste czesanie, kąpiele w odpowiednich szamponach i używanie specjalnych preparatów to chleb powszedni dla właścicieli maltańczyków. Brzmi strasznie? Błąd! Jeżeli nie planujemy uczestniczyć z czworonogiem w wystawach, nie musimy spędzać kilku godzin dziennie nad wanną – 15 minut każdego dnia w zupełności wystarczy.

Podczas czynności pielęgnacyjnych nie można zapominać o czesaniu. Jest ono bardzo ważne dla maltanowych włosów, gdyż te mają skłonności do kołtunienia się.

 

Pod oczami pojawiają się im tzw. ,,zacieki”. Rasa ta ma specyficzną budowę czaszki, przez co kanaliki łzowe często się zatykają – powoduje to wydostawanie się na zewnątrz brązowych łez. Nie przeszkadzają one zwierzakowi, jednak dla właściciela mogą wydawać się nieestetyczne. Zacieki można usuwać przeznaczonymi do tego specyfikami.

 

Żywienie

Są to dość delikatne i wrażliwe psiaki, dlatego muszą mieć odpowiednio dobrą karmę – można także przyrządzać im posiłki samodzielnie. Nieodpowiednie żywienie źle wpływa na stan włosa, który robi się szorstki i matowy. Warto wobec tego sięgnąć po dobrą karmę, która zapewni naszemu pupilowi dietę odpowiednio bogatą w potrzebne składniki.

 

Maltańczyki to łakomczuchy, dlatego nie należy przesadzać z ich karmieniem. Jak już zostało wspomniane, potrafią wyglądać nasłodziej i najbiedniej jak potrafią, aby otrzymać dodatkową porcję pokarmu. Zbyt duża ilość jedzenia jest przyczyną wielu chorób, m.in. otyłości i cukrzycy, dlatego stosujmy się ściśle do zaleceń dawkowania karmy. 

 

Zdrowie

Odpowiednio karmiony i zadbany maltańczyk rzadko miewa problemy ze zdrowiem. Jest to rasa długowieczna – żyje ok. 15 – 20 lat.

Tym, co jednak może przysporzyć kłopotów właścicielowi, jest predyspozycja maltańczyków do zwichania rzepek. Choroba ta jest dziedziczona genetycznie i co prawda nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia czworonoga, jednak wywołuje dyskomfort i utrudnia poruszanie się.

 

Maltańczykom, tak jak każdej małej rasie, często odkłada się kamień nazębny. Monitorowanie stanu uzębienia jest bardzo ważne, gdyż nadmierna ilość osadu może przyczynić się do chorób jamy ustnej.

 

Dla kogo nadaje się maltańczyk?

Rasa ta nada się zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych psiarzy. Jego opiekunem musi zostać jednak osoba konsekwentna, która nie pozwoli wejść sobie na głowę. Jednocześnie musi być spokojna i cierpliwa, która nie będzie krzyczała ani biła małego stworzenia. Właściciel ma obowiązek także wychodzić z pupilem na regularne i odpowiednio długie spacery oraz mieć czas na pielęgnację i zabawę z psem – jeżeli nie jesteśmy w stanie tego mu zapewnić tych warunków, zastanówmy się nad inną rasą.

 

Ze względu na swój przyjazny i łagodny charakter maltańczyk może mieszkać z dziećmi, które powinny jednak znać zasady dotyczące należytego traktowania psa. Zwierzak uwielbia harce i zabawy, ale należy pilnować, aby pociechy nie zrobiły mu krzywdy bądź niepotrzebnie go nie rozdrażniły.

 

Nie ma także problemu z przebywaniem maltańczyka i innego zwierzęcia, choćby kota, pod jednym dachem. Pies ten świetnie czuje się w towarzystwie drugiego pupila i na ogół nie ma z tym problemów, jeżeli pierwsze spotkanie przebiegło w komfortowych warunkach dla obu stron.

 

W przypadku tej rasy najlepiej sprawdzi się dom z ogrodem, po którym czworonóg będzie mógł biegać do woli. Ze względu na rozmiary nada się także do mieszkania w bloku, jednak trzeba mu będzie zapewnić odpowiednią dawkę ruchu.

 

Jako że maltany nie znoszą samotności, nie powinny zostawać same w domu na dłużej. Nie nada się więc na jego właściciela osoba, która pracuje po kilkanaście godzin dziennie. Najlepiej mu będzie w domu, w którym zawsze ktoś jest – tak, aby okres braku ludzkiego towarzystwa trwał jak najkrócej.

 

Utrzymanie maltańczyka nie jest kosztowne – ok. 200 zł miesięcznie. Tym, co więcej kosztuje w maltańskim asortymencie są preparaty do pielęgnacji, które mimo pozorów nie są bardzo drogie, jednak swoje trzeba wydać. Podobnie jest z karmą – nie należy dawać psu jedzenia najgorszego sortu za kilka złotych, ale równocześnie dobra karma nie zawsze kosztuje miliony.

 

Podsumowanie

Maltańczyki są przyjazne i łagodne, chociaż potrafią ugryźć. Wyróżnia je piękna szata, która nie zawiera podszerstka – dzięki temu pies nadaje się dla alergików. Czworonogi są inteligentne i podatne na szkolenie, mimo ich wrodzonego uporu łatwo je też wychować. Białe pieski potrzebują diety dostosowanej do ich potrzeb oraz specjalistycznej pielęgnacji. Jest to rasa długożyjąca i odporna na choroby. Maltańczyk bardzo przywiązuje się do właściciela i nie lubi samotności.

 

Zalety:

 • są długowieczne
 • cieszą się dobrym zdrowiem
 • są inteligentne i bystre, łatwo je wychować
 • rzadko szczekają
 • ich szata jest jedwabna i biała
 • mają niesamowity charakter
 • są bardzo przyjazne

Wady:

 • bardzo źle znoszą samotność
 • wymagają codziennej pielęgnacji

Podobne wpisy

3 komentarze

Jola 2 lutego 2023 - 14:49

Oj szczekaj, szczekają

Odpowiedz
Beata 7 sierpnia 2022 - 14:17

Świetny wpis, właśnie takich informacji szukałam 🙂 Od zawsze podobały mi się maltańczyki i chyba powoli dojrzewam do tego, aby się takim psiakiem zaopiekować. Znalazłam już nawet odpowiednie ogłoszenia z tymi zwierzątami z hodowli w mojej okolicy, także od posiadania pieska dzieli mnie tylko jeden telefon 😀 Chcę się jednak dobrze do tego przygotować, bo wiem jaka to odpowiedzialność.

Odpowiedz
Gabriela Dąbrowska 20 stycznia 2021 - 12:40

Marzy mi sie ta rasa już od dzieciństwa…

Odpowiedz

Skomentuj