Kostiumy dla psów na Halloween – zabawa czy przesada?

przez Alicja Olkowska

Nie da się ukryć, że humanizacja zwierząt doszła do tego stadium, że obecnie na rynku można zakupić nawet… stroje halloweenowe dla psów. Czy to po prostu kolejna nieszkodliwa zabawa, czy też może coś się za tym kryje?

 

Powszechnie znana jest tradycja przebierania się w różne kostiumy 31 października. Właściciele psów, chcąc wciągnąć swoje pupile do haloweenowej zabawy, nabywają również przebrania dla nich. Niektórzy decydują się po prostu na zwykły sweterek z motywem dyni, inni zaś idą krok dalej i czworonogom zakładają spersonalizowane ubranka.

Czy jest to wygodne dla psa? Cóż, nie bardzo. Oczywiście zdarzają się psy, które wręcz uwielbiają przebierać się w najróżniejsze stroje, ale reszta niekoniecznie będzie zachwycona wizją noszenia na sobie niewygodnego kostiumu.

 

Przebranie takie jest zwykle niedopasowane i zbyt ciasne dla zwierza, powodując jego dyskomfort. Przy okazji większe i bardziej wymyślne kreacje są ciężkie i utrudniają poruszanie się.

Chart-Wars

 

Czy przebrania to samo zło?

Tak właściwie, to tego też nie można powiedzieć. Stroje na Halloween, jeśli nie są denerwujące dla psa, nie są niczym strasznym. Jeżeli ,,potwornym” dodatkiem ma być tylko rysunek czaszki na psim przyodzieniu bądź – bardziej ,,ekstremalnie” – strój Batmana z dodatkową parą rąk przy psiej szyi, to raczej jest do zniesienia przez psiaki. Zakładanie psu ubranka z odnóżami pająka jest trochę bardziej kłopotliwe. Powiedzmy sobie szczerze – czy ktoś z nas miałby ochotę chodzić pół dnia z dwumetrowymi patykami wystającymi nam z pleców? Wątpliwe.

Pozostaje też kwestia, jak długo pies ma nosić wymyślny strój. Jeżeli tylko na kilka minut, ku uciesze znajomych bądź rodziny – ok. Kilkanaście minut to maksimum. Na pewno nie kilka godzin, cały dzień absolutnie nie wchodzi w rachubę.

 

Pamiętajmy o psie…

…ponieważ to on ma tutaj najwięcej do powiedzenia. Jeżeli czworonogowi spodoba się noszenie kostiumów, no to jesteś szczęściarzem i możesz ruszać na podbój sąsiadów. Jeśli jednak psu ewidentnie nie podoba się nowe odzienie i np. stoi w miejscu, nie chce się ruszyć czy próbuje ściągnąć z siebie strój – nie zmuszajmy go do noszenia niewygodnych kostiumów.

Podobne wpisy

Skomentuj