Nuda to największy wróg zarówno psów, jak i ich właścicieli, którzy zmuszeni są dla własnego spokoju zapewnić pupilowi rozrywkę. Łatwym, ciekawym i kreatywnym sposobem na to są maty węchowe, które dostarczają psu frajdę, zaspokajają intelektualne i węchowe potrzeby pupila, a także go wyciszają. Przedstawiamy, jak wykonać taką matę własnoręcznie.
Czym jest mata węchowa?
Jak sama nazwa wskazuje, mata węchowa służy do wąchania, czyli wykorzystuje najważniejszy psi zmysł. Umieszczamy na jej spodzie pachnące przysmaki, a pies ma za zadanie je wywęszyć. Jest to o tyle skomplikowane, albowiem wystające frędzle utrudniają to zadanie.
Jak zrobić matę węchową – krok po kroku
Czego potrzebujemy?
- gumowa wycieraczka (cena: ok. 12 zł) bądź podkładka pod zlew (cena: 2-3 zł)
- koce polarowe bądź inny, podobny materiał
- dobre nożyczki
My zdecydowaliśmy, że będziemy robić matę z wycieraczki. Można ją łatwo kupić choćby w Castoramie i jest trwalsza i grubsza niż jej podkładkowy odpowiednik. Nasza wycieraczka miała wymiary 60×40 cm. Początkowo myślałam, że wykorzystam ją całą, ale później jednak uznałam, że jest za duża i przecięłam ją na pół. W ten sposób powstały dwie maty 30×40 cm, których wielkość, jak uważam jest idealna. Bynajmniej do użytku przez jednego osobnika.
Przy wyborze materiałów do frędzli wybierajmy taki o miękkiej i gładkiej strukturze, ponieważ pies będzie wciąż o niego ocierał nos. Najlepiej sprawdzą się tutaj koce polarowe lub ich pochodne. No i oczywiście nożyczki – koniecznie dobre, gdyż tylko takie podołają cięciu koca.
Krok 1
Zaczynamy od wycinania długich pasów z koców o szerokości ok. 4 cm. na całą długość naszego koca. Zależnie od powierzchni materiału, będziemy ich potrzebowali mniej lub więcej. My pocięliśmy ok. 2/3 z powierzchni dwóch koców 130×190 cm.
Krok 2
Tniemy długie pasy na mniejsze paski o optymalnej długości 20 cm, otrzymując skrawki o powierzchni 5×20 cm.
Jeżeli chcemy zwiększyć poziom trudności, zwiększamy długość pasków o kilka centymetrów. Im dłuższe będą frędzle, tym psu trudniej będzie odnaleźć przysmak.
Krok 3
Ten krok jest prawdopodobnie najżmudniejszy i najdłuższy. Przyszedł czas na przewiązywanie pasków przez matę. Robimy supełki starając się, aby oba ,,skrzydełka” jednego paska były podobnej długości. Supłujemy całą matę – nie musimy ograniczyć się do jednolitego zapełnienia, możemy tworzyć najróżniejsze wzorki z rożnych kolorów materiału.
Krok 4
Supły zawiązujemy na macie pionowo i poziomo, czy jak kto woli, do góry i w bok. W celu zwiększenia gęstości maty możemy również przewiązać je po skosie.
Krok 5
Pozostało już tylko wytrzepać frędzle z ewentualnych ścinków i przeczesać, aby wszystkie skrawki materiału rozłożyły się na macie równomiernie.
Nasza mata węchowa jest już gotowa. Teraz możemy już wkładać przysmaki do zagłębień między frędzlami i obserwować zabawę pupila. Jeżeli jednak smaczki wpadają do gumowych otworów w macie, oznacza to, że mata jest za rzadka i wypada ją zagęścić.
10 komentarzy
Jaka gramatura polaru do maty?
Najlepsza jest taka powyżej 500 jednostek, ale sprawdzą się również materiały powyżej 300 🙂
Świetna sprawa. Czemu ja na to wcześniej nie wpadłem 🙁
Cieszę się, że pomogliśmy zainspirować 🙂
świetnie się prezentuje i w dodatku nie byłaby droga w wykonaniu, ale jak z trwałością? czy nie zniszczy się szybciej niż zabawki węchowe kupowane w sklepie?
Sama wycieraczka się nie rozerwie, z frędzlami podobnie jeżeli się je wystarczająco mocno zawiąże. A co do mat kupowanych w sklepie – z ich trwałością bywa naprawdę różnie, ale zwykle są znacznie mniej trwałe niż takie wykonane samodzielnie.
Ale super pomysł! Tylko, że ja mam kota 🙂 Czy myślisz, ze też będzie wyjadał karmę z takiej maty?
Pewnie! Koty, podobnie jak psy są łowcami i kierują się węchem. Z pewnością mruczkom spodoba się wizja szukania ukrytych przysmaków 😉
Bardzo ciekawie wygląda ta domowa mata. I pomyśleć, że możemy sami ją stworzyć.
Świetny wynalazek. Pupilom też od czasu do czasu trzeba podarować jakiś fajnych prezent 🙂