Jak podróżować z psem samolotem?

przez Alicja Olkowska

PoZabieranie psów na także dłuższe wyjazdy staje się coraz bardziej popularne. I bardzo dobrze! Niektórym właścicielom nie uśmiecha się rozłąka z ukochanymi pupilami na kilka tygodni, dlatego wraz z nimi udają się w dalekie podróże, najczęściej samolotem. Podpowiadamy, jak to zrobić w sposób bezpieczny i komfortowy dla psa.

 

Co pies musi mieć?

O kilku bardzo ważnych rzeczach nie można zapominać. Są to:
  • chip i/lub znacznik na obrożę – przydaje się zarówno na czas wyjazdu, jak i podróży. Gdyby pies w jakiś sposób zgubił się na ruchliwym lotnisku, numer telefonu na zawieszce szybko pozwoli go odnaleźć. Chip jest potrzebny do wyrobienia paszportu, więc warto o niego zadbać przed urlopem
  • książeczka szczepień z aktualnym szczepieniem przeciwko wściekliźnie – obowiązkowo w każdych liniach lotniczych. Należy pamiętać, aby zaszczepić psa tuż po wszczepieniu czipu, niezależnie od daty poprzedniej szczepionki
  • paszport – do wyrobienia u lekarza weterynarii, który ma do tego uprawnienia. Jest bardzo potrzebny w celu identyfikacji zwierzęcia i właściciela oraz w razie czego do namierzenia opiekuna. Paszport nie traci terminu ważności. Jego koszt to 100 zł
  • testy na poziom przeciwciał – wymagane podczas lotów do krajów takich jak Szwecja, Malta, Wielka Brytania i Irlandia
 

W czym przewozić psa?

W sklepach są dostępne specjalne transportery dla psów przeznaczone do samolotu w cenie 200-300 zł. Są one wodoodporne i odporne na zabrudzenia, dzięki czemu idealnie nadają się do tego środka transportu. Jednak do tego wystarczy zwykły kontenerek samochodowy.
Nie powinno się transportować psa w koszach wiklinowych lub innych, mało trwałych.

 

Jakie psy polecą, a jakie nie?

Szczeniaki do 3 miesiąca życia nie mogą latać samolotami.
Wiele linii lotniczych nie przyjmuje także psów ras agresywnych (m.in. amerykańskie staffordshire terriery i bullterriery) oraz brachycefalicznych (m.in. chow chow, pekińczyki, mopsy).

 

Miejsce przewozu psa

W kabinie pasażerskiej – psy, których łączna waga wraz z klatką nie przekracza 5 kg mogą podróżować wraz z innymi pasażerami. 
Nawet po wykupieniu biletu na osobne siedzenie dla czworonoga nie można postawić klatki na fotelu. Miejsce transportera znajduje się pod siedzeniem, a sam zwierz nie może opuszczać kontenera.
Ze względów bezpieczeństwa osoby podróżujące z psami na siedzeniach nie otrzymują miejsc w pierwszym rzędzie. Niektóre linie lotnicze nie zezwalają też na podróż w biznesklasie.

W luku bagażowym – większe pupile przekraczające 5 kg zostaną umieszczone z bagażami pasażerów. Podczas ,,pakowania” do samolotu zwierzak będzie otoczony specjalną troską, a sama klatka zostanie mocno przymocowana do podłogi.
W luku specjalne systemy utrzymują odpowiednią temperaturę i regulują ciśnienie, więc podróż będzie dla zwierzaka dość komfortowa.

Cargo – istnieje także możliwość przelotu psa w samolocie niepasażerskim – który przewozi tylko towary. Lot nie różni się niczym od zwykłego, trzeba tylko załatwić więcej formalności, gdyż zwierzę jest transportowane jako ładunek i nie jest przypisane do żadnego pasażera. Poniżej można zobaczyć film przygotowany przez szwajcarskie linie lotnicze Swiss International Air Lines dotyczący przewozu cargo.

 

 

Koszt przelotu psa

Cena za bilet dla psa zależy od jego wagi liczonej wraz z wagą transportera. Dokładne ceny podane są w tabeli poniżej.

 

Odprawa

Odprawa z psem zajmuje więcej czasu niż normalna, dlatego najlepiej stawić się nie później niż 3 godziny przed odlotem. 
Należy podejść do punktu odpraw z walizką, psem i niezbędnymi dokumentami. Pracownicy lotniska sprawdzą wszystkie zaświadczenia, a następnie zważą psa i klatkę. Dostajemy karteczkę z wagą zwierzęcia i płacimy odpowiednią sumę w zależności od wagi. Następnie (nie na każdym lotnisku) klatka zostaje specjalnie prześwietlona, a my wraz z psem przechodzimy przez bramkę kontroli bezpieczeństwa. Dopiero teraz możemy oddać czworonoga.
 

 

Które linie lotnicze zezwalają na lot z psem?

Oto wykaz niektórych linii lotniczych dotyczących przewozu psów. Ważne jest, by szczegółowo sprawdzić zasady transportu w regulaminie każdych linii.
  • LOT – tak
  • Lufthansa – tak
  • SAS – tak
  • Eurowings – tak
  • Air France – tak
  • Centralwings – tak
  • SkyEurope – tak
  • Norwegian – tak (z ograniczeniami)
  • EasyJet – nie
  • WizzAir – nie
  • Ryanair – nie

Podobne wpisy

Skomentuj