PoZabieranie psów na także dłuższe wyjazdy staje się coraz bardziej popularne. I bardzo dobrze! Niektórym właścicielom nie uśmiecha się rozłąka z ukochanymi pupilami na kilka tygodni, dlatego wraz z nimi udają się w dalekie podróże, najczęściej samolotem. Podpowiadamy, jak to zrobić w sposób bezpieczny i komfortowy dla psa.
Co pies musi mieć?
- chip i/lub znacznik na obrożę – przydaje się zarówno na czas wyjazdu, jak i podróży. Gdyby pies w jakiś sposób zgubił się na ruchliwym lotnisku, numer telefonu na zawieszce szybko pozwoli go odnaleźć. Chip jest potrzebny do wyrobienia paszportu, więc warto o niego zadbać przed urlopem
- książeczka szczepień z aktualnym szczepieniem przeciwko wściekliźnie – obowiązkowo w każdych liniach lotniczych. Należy pamiętać, aby zaszczepić psa tuż po wszczepieniu czipu, niezależnie od daty poprzedniej szczepionki
- paszport – do wyrobienia u lekarza weterynarii, który ma do tego uprawnienia. Jest bardzo potrzebny w celu identyfikacji zwierzęcia i właściciela oraz w razie czego do namierzenia opiekuna. Paszport nie traci terminu ważności. Jego koszt to 100 zł
- testy na poziom przeciwciał – wymagane podczas lotów do krajów takich jak Szwecja, Malta, Wielka Brytania i Irlandia
W czym przewozić psa?
W sklepach są dostępne specjalne transportery dla psów przeznaczone do samolotu w cenie 200-300 zł. Są one wodoodporne i odporne na zabrudzenia, dzięki czemu idealnie nadają się do tego środka transportu. Jednak do tego wystarczy zwykły kontenerek samochodowy.
Nie powinno się transportować psa w koszach wiklinowych lub innych, mało trwałych.
Jakie psy polecą, a jakie nie?
Miejsce przewozu psa
W kabinie pasażerskiej – psy, których łączna waga wraz z klatką nie przekracza 5 kg mogą podróżować wraz z innymi pasażerami.
Nawet po wykupieniu biletu na osobne siedzenie dla czworonoga nie można postawić klatki na fotelu. Miejsce transportera znajduje się pod siedzeniem, a sam zwierz nie może opuszczać kontenera.
Ze względów bezpieczeństwa osoby podróżujące z psami na siedzeniach nie otrzymują miejsc w pierwszym rzędzie. Niektóre linie lotnicze nie zezwalają też na podróż w biznesklasie.
W luku bagażowym – większe pupile przekraczające 5 kg zostaną umieszczone z bagażami pasażerów. Podczas ,,pakowania” do samolotu zwierzak będzie otoczony specjalną troską, a sama klatka zostanie mocno przymocowana do podłogi.
W luku specjalne systemy utrzymują odpowiednią temperaturę i regulują ciśnienie, więc podróż będzie dla zwierzaka dość komfortowa.
Koszt przelotu psa
Cena za bilet dla psa zależy od jego wagi liczonej wraz z wagą transportera. Dokładne ceny podane są w tabeli poniżej.
Odprawa
Które linie lotnicze zezwalają na lot z psem?
- LOT – tak
- Lufthansa – tak
- SAS – tak
- Eurowings – tak
- Air France – tak
- Centralwings – tak
- SkyEurope – tak
- Norwegian – tak (z ograniczeniami)
- EasyJet – nie
- WizzAir – nie
- Ryanair – nie