Gdzie zostawić psa na wakacje?

przez Alicja Olkowska

Mimo najszczerszych chęci, nie zawsze możemy zabrać psa ze sobą na urlop. Długa podróż stresująca dla zwierzęcia, zakaz wprowadzania czworonogów do od dawna zarezerwowanego hotelu czy po prostu chęć odpoczynku i niemartwienia się o psa – powody są różne, jednak pozostaje pytanie – co zrobić z pupilem w wakacje?

 

 

Hotel dla psów

Asortyment jest ogromny i mamy w czym wybierać – od małych, przydomowych hotelików, przez spore pensjonaty dobrej klasy aż po luksusowe hotele nierzadko oferujące także psie spa. Wszystko zależy od naszych i czworonożnych preferencji oraz od dostępnego budżetu. Ceny wahają się pomiędzy kilkudziesięcioma a kilkustoma złotymi za dobę. Bardziej wymagający właściciele mogą machnąć się na pobyt za kilka tysięcy.
Przed zabukowaniem pobytu warto osobiście pojechać do hotelu i sprawdzić warunki oraz regulamin.
 

 

Petsitter

Petsitter to osoba, którą możemy wynająć do opieki nad psem. W zależności od wybranej oferty taka osoba może przyjąć pupila pod swój dach albo otrzymać klucze do domu i kilka razy dziennie przychodzić zajmować się czworonogiem. Wynajęcie petsittera nie jest drogie (średnio ok. 30 zł za dobę) i odrobinę bardziej komfortowe dla psa, gdyż psi opiekun w przeciwieństwie do hoteli będzie skupiony tylko lub w głównej mierze (gdy akurat zajmuje się też innymi) na naszym pupilu. 
Zanim wyjedziemy, spotkajmy się z ,,nianią” i poinformujmy o żywieniu, pielęgnacji i nawykach psa.

 

 

Znajomi

To raczej darmowa opcja, aczkolwiek trzeba liczyć się z pokryciem ewentualnych kosztów np. za nadprogramowo kupione przysmaki (w powyższych przypadkach tak nie ma). Upewnijmy się, czy przyszły opiekun jest naprawdę godny zaufania, czy ma dzieci czy inne zwierzęta i jak się zawsze się dogadywali z naszym psem. 

 

 

Rodzina

Gdy nie mamy ani pieniędzy, ani znajomych, możemy zostawić psa u któregoś z członków rodziny. Wskażmy mu jednak szczegółowy plan dnia, podawania posiłków, nakazów i zakazów, gdyż wiele osób (w głównej mierze babcie) uwielbiają dokarmiać pieski twierdząc, że pupile są ,,wygłodzone”. Wybierajmy też osoby, które czworonóg dobrze zna, które lubi i które potrafią nad nim zapanować – zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

 


Zwierz sam w domu

Jeśli długość wyjazdu nie przekracza 2-3 dni, możemy rozważyć pozostawienie psa samego w domu. Nie zapomnijmy jednak o pozostawieniu dużego zapasu jedzenia i picia. Przydać się mogą różne dozowniki wody oraz karmy. Warto też poprosić sąsiada o doglądanie pupila raz czy dwa dziennie. Jeśli jednak czworonóg ma problemy z samotnością czy niszczeniem mebli, powinniśmy rozważyć inne opcje.

 
Zostawiając psa gdziekolwiek pamiętajmy o pokryciu kosztów ewentualnych szkód. Nie zapominajmy też, że suczka z cieczką może nie być wszędzie przyjmowana z otwartymi rękami, a agresywny zwierz może być niebezpieczny dla otoczenia. Koniecznie także zaszczepmy psa na wściekliznę, odrobaczmy go i zabezpieczmy przed kleszczami – przezorny zawsze ubezpieczony! 

Podobne wpisy

Skomentuj