4 października – Światowy Dzień Zwierząt

przez Alicja Olkowska

Psy, koty, chomiki czy konie – każdy z pupili wnosi coś do naszego życia i sprawia, że nabiera ono kształtu. Trudno się więc dziwić, że postanowiono uczcić nasze zwierzaki. 4 października to międzynarodowa data corocznych obchodów Światowego Dnia Zwierząt.

 

 

Historia 4 października

Święto to zostało ustanowione w 1941 roku podczas konwencji ekologicznej we Florencji. Data ta upamiętnia rocznicę śmierci (3 października) św. Franciszka, patrona braci mniejszych. W Polsce ŚDZ jest świętowany od od 1993r.

27 października 2006 roku Sejm ustanowił 4 październik polskim Dniem Zwierząt.

 

Geneza Światowego Dnia Zwierząt

Wydarzenie ma zwrócić uwagę na problem znęcania się nad zwierzętami, ich bezdomności i okrutnego traktowania.

Światowy Dzień Zwierząt zapoczątkowuje Światowy Tydzień Zwierząt, trwający do 10 października. Sam październik traktowany jest jako Miesiąc Dobroci dla Zwierząt. 

 

Obchody

4 października to data również wielu wydarzeń, szkoleń i seminariów związanych z czworonożnymi przyjaciółmi. Schroniska zachęcają wówczas do adopcji pupili, a Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami organizuje w schroniskach Dni Otwartych Drzwi, podczas których można przyjść i zapoznać się z podopiecznymi schronisk.

 

Co można zrobić w ten dzień dla swojego pupila?

Niezależnie, czy masz rybkę, psa, świnkę morską, chomika, papużkę czy kota – wszystkie są do ciebie przywiązane i najlepszym prezentem będzie spędzenie z nimi czasu. Pobaw się z pupilem bądź wyprowadź go na długi spacer, z którego oboje będziecie czerpać przyjemność.

Zwierzaki nie pogardzą też nową zabawką czy pysznym smakołykiem – smaczna kość dla psa nada się w sam raz, a kotom spodoba się pomysł na kolejną zabawkową mysz.

Podobne wpisy

Skomentuj