15 pytań, które powinieneś sobie zadać przed kupnem psa

przez Alicja Olkowska

Decydując się na przyjęcie psa pod swój dach, zapewne zdajesz sobie sprawę z ciążącej na tobie odpowiedzialności. Zanim podejmiesz jednak ostateczną decyzję, powinieneś zadać sobie kilka istotnych pytań, które pomogą ci zdecydować, jaki pies jest dla ciebie odpowiedni i czy jesteś w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki.

 

Zwierzę to nie zabawka. Każdy pies różni się indywidualnie, ale także różne rasy mają różne wymagania i potrzeby. Błędna decyzja może zamienić twoje i psa życie w koszmar.
 

1. Chcesz mieć psa rasowego czy mieszańca? 

W przedziale psów rasowych jest co wybierać – z długą, krótką sierścią, małe, duże, średnie, białe, brązowe, w łatki, spokojne bądź obronne. Każda rasa została wyhodowana w konkretnym celu, np. owczarek kaukaski miał dbać o stado owiec, zaś york pięknie wyglądać i być towarzyszem zamożnych dam dworu. Psy rasowe ze względów zdrowotnych są natomiast kosztowne – występują u nich nabyte pokoleniowo choroby. Mieszańce rzadziej chorują, ale będą kochać tak jak każdy inny pies.

2. Wolisz psa czy suczkę?

Uważa się, że suczki są znacznie łagodniejsze niż psy – wszystko zależy jednak od temperamentu zwierzęcia. Ze względu na mniejszą budowę samiczki są ostrożniejsze w nietypowych sytuacjach, dlatego samce lepiej sobie poradzą jako psy stróżujące. Problemem u suczek może być natomiast cieczka – zdarza się 2 razy w roku i jest dość kłopotliwa dla właściciela. Pies natomiast w pewnym okresie dorastania przechodzi okres ,,nastoletniego buntu” i może sprawiać problemy wychowawcze.

3. Jaką rolę ma odgrywać pies?

Ma bronić posiadłości, być mistrzem w konkursach czy po prostu przyjacielem rodziny? To bardzo ważne by sprecyzować, czego oczekujesz od pupila. Zależnie do tego musisz odpowiednio wybrać charakter psa, a co za tym idzie – rasę. W końcu, pitbull raczej nie będzie kanapowym pieskiem wystawowym, a chihuahua wątpliwie spełni rolę groźnego obrońcy domu. 

4. Szczeniak, dorosły pies czy senior?

Kolejny ważny punkt, nad którym musisz się dłużej zastanowić. Wbrew pozorom, decyzja o wieku przyszłego pupila nie jest taka prosta. Chcesz wziąć szczeniaczka i nawiązywać z nim więź od samego początku czy dorosłego, nauczonego wielu rzeczy psa? A może chcesz zapewnić spokojną starość jakiemuś zwierzęciu?

5. Zamierzasz zaadoptować zwierzaka że schroniska czy kupić z hodowli?

Wiele psów czeka na nowy dom w schronisku. Cały czas są nagłaśniane akcje promujące adopcję. Jednak pieski z hodowli również pragną mieć dom – mimo że nie zostały porzucone ani znalezione na ulicy. Decyzję pozostawiam tobie.

6. Jakiej wielkości na być pies?

To zależy bezpośrednio od warunków, które możesz psu zapewnić. Mając małą przestrzeń do życia, duży pies nie będzie się czuł komfortowo. Większe pupile z reguły potrzebują również dużej dawki ruchu i więcej jedzenia. Malutkie pieski z powodzeniem mogą mieszkać w małych domach – wystarczy im mała miska z wodą i jedzeniem, wygodne legowisko i dwa spacery dziennie.

7. Chcesz mieć psa domowego czy podwórkowego?

To niekonieczne musi się wiązać z wielkością zwierzęcia. Również średnie i małe rasy są przeznaczone do życia na zewnątrz. Tutaj również musisz wybrać odpowiednią rasę – podwórkowymi są m.in. owczarek niemiecki, szpic duży i bernardyn, zaś domowymi jamnik, shih tzu czy maltańczyk.
  

8. Mieszkasz w domu czy w mieszkaniu?

Mieszkając w domu, jesteś w stanie zapewnić psu więcej ruchu, przestrzeni i ogródek. Niektóre mieszkania również posiadają kawałek zieleni, odpowiedni dla malutkich piesków. Gdy twoim domem jest mieszkanko w bloku, możesz nie zdążyć wyjść z psem za potrzebą czy powstrzymać pupila przed rzuceniem się na pieska sąsiadki.

9. Jaki jest twój plan dnia?

Dużo pracujesz poza domem czy praktycznie cały dzień nie wystawiasz nogi zza drzwi? Wraz z przybyciem do domu czworonoga będziesz zmuszony zmienić godziny chodzenia do kawiarni czy choćby snu, jako iż pies potrzebuje porannych spacerów. Dostosuj więc wybór rasy do dziennego rozkładu.

10. Czy pies będzie mieszkał z dziećmi?

Dzieci i psy to istoty, które wydają się być dla siebie stworzone. Lubią się bawić i szybko przywiązują się do siebie. O rasach dobrych dla maluchów pisałam tutaj. Jeśli posiadasz dzieci, musisz je odpowiednio przygotować i wyjaśnić zasady postępowania ze zwierzętami.

11. Czy pies będzie przebywał z innymi zwierzętami?

Niektóre rasy są bardzo płochliwe i boją się innych zwierząt w swoim otoczeniu. Jeśli masz kota, świnkę morską czy drugiego psa, staraj się przygotować je na spotkanie z drugim czworonogiem. Jeśli możesz, odizoluj je na kilka pierwszych tygodni pobytu psa w domu.

12. Jaki jesteś?

Twoje hobby, charakter i styl życia również powinny zostać uwzględnione przy wyborze psa. Jeśli jesteś aktywny, wybierz pupilka, który również lubi biegać kilka godzin dziennie. Jeżeli jednak wolisz siedzący tryb życia, kieruj się cechą piesków kanapowych.

13. Zamierzasz szkolić psa?

Szkolenie psa wymaga czasu. Jeśli jesteś niecierpliwy, poleciłabym ograniczyć się tylko do podstawowych komend. Jeśli masz wielkie ambicje dotyczące zwycięstwa w mistrzostwach świata obedience, muszę pohamować twój entuzjazm. Pies to nie automat, ale zwierzę – nie jest stworzone, aby być twoim podwładnym, ale żeby ci towarzyszyć i pomagać. Dlatego nie nastawiaj się, że pies od razu nauczy się wszystkiego.

14. Ile pieniędzy jesteś w stanie wydać na pupila?

Kwestie finansowe to ważny, aczkolwiek często lekceważony aspekt przygarniania psa. Jak już wspominałam, większe psy potrzebują więcej energii, a co za tym idzie – więcej jedzenia. Także mniejsze psiaki, np. maltańczyki, wymagają intensywnej pielęgnacji szaty. Niektóre rasy mają też większe skłonności do chorowania – na szczycie listy znajdują się yorki. 

  

15. Będziesz chodził z psem na zawody lub wystawy?

Jeśli tak, to po 1. – znajdź naprawdę dobrego psa (silnego i wytrzymałego bądź spokojnego i z jedwabistą szatą), po 2. – przygotuj się na utratę kilkunastu godzin tygodniowo na treningi lub pielęgnację i po 3. – zacznij oszczędzać pieniądze na szampony, grzebienie, pachnidła bądź kennele czy klatki odpowiednie na czas oczekiwania na zawody.

  

I najważniejsze – czy NAPRAWDĘ jesteś przygotowany na przyjęcie psa? Nie była to spontaniczna decyzja? Nie uległeś czyjemuś wpływowi? Pamiętaj – opieka nad zwierzęciem to duża odpowiedzialność!

Podobne wpisy

Skomentuj