10 produktów szkodliwych dla psa – część 1

przez Alicja Olkowska

Psy są z ogółu mięsożerne. Zdarza im się jednak zjeść coś innego – trawę, liście, jakieś owoce czy podarowane przez nas resztki ze stołu. Jednak nasz układ pokarmowy przyswaja inne rzeczy niż psi, dlatego nie wszystkie rzeczy przez nas konsumowane są dobre dla naszych pupili. Przedstawiamy pierwszą część serii o produktach, które nie powinny znaleźć się w jadłospisie naszego czworonoga.

 

Psy mają dziwne i zaskakujące nawyki żywieniowe – Fluffy na przykład podjada poziomki z ogrodowego krzaczka. Większość z naszych pupili wskakuje także na stół, gdy nieuważnie zostawimy tam resztki jedzenia. Pilnujmy jednak, by niektóre potrawy nie trafiły do psiej paszczy, albowiem grożą poważnymi skutkami zdrowotnymi, a czasem nawet śmiercią. 

1. Czekolada

Ten wyborny produkt oprócz kakao i cukru zawiera również kofeinę i najbardziej szkodliwą – teobrominę. Psy w przeciwieństwie do nas bardzo wolno ją metabolizują, ponieważ rzadko występuje w ich naturalnym środowisku. Stopień zatrucia zależy od ilości zjedzonej czekolady oraz od wielkości psa – większy pies może zjeść nawet pół tabliczki, zaś małemu zaszkodzić może już kilka kawałków.
Objawy pojawiają się najczęściej w przedziale 4-6 godzin. Są to zwykle zaburzenia pracy serca, obniżenie ciśnienia, częste wydalanie, wymioty (nierzadko z krwią) oraz ślinotok i trudności z oddychaniem. Teobromina ma wpływ na działanie układu nerwowego, serca oraz mózgu, co w najgorszych przypadkach skutkuje śmiercią zwierzęcia. 
Czekolada szkodzi również innym zwierzętom domowym, więc postaraj się chować ją w miejscach niedostępnych dla żadnego z nich.
Czy nadal chcesz dać psu ten ,,jeden kawałeczek”?

 

2. Czosnek

Ta popularna forma przyprawy często jest dodawana do najróżniejszych potraw, łącznie z mięsem. A to mięso potem może skonsumować nieświadomy zagrożenia pies. Czosnek bowiem zawiera tiosiarczan sodu.
W niektórych przypadkach (głównie suczek w okresie karmienia oraz psów z grupą krwi APHA 2c) zjedzenie czosnku prowadzi do anemii – choroby krwi objawiającej się brakiem lub niedoborem czerwonych krwinek. Na szczęście u innych czworonogów konsumpcja prowadzi tylko do spadku ilości erytrocytów we krwi (co też bywa niebezpieczne).
Uwaga dla właścicieli – wiele produktów dla psów ma w swoim składzie właśnie czosnek, więc pamiętajmy o czytaniu etykiet!

 

3. Awokado

W jego skład wchodzi persin – substancja, która jest łatwo przez nas przyswajalna, lecz dla psów choćby najmniejsza jej ilość może powodować ostre wymioty oraz biegunkę. Nie mówiąc już o konsekwencjach połknięcia dorodnej pestki awokado, które może uszkodzić przełyk i żołądek pupila. 
Jego plusem jest to, że nie pachnie i nie smakuje zbyt efektywnie, więc nawet gdyby jakimś cudem wasz pies wyciągnął go skądś, może szybko zrezygnować z nieatrakcyjnego owocu.

 

4. Kości

Wbrew przekonaniom, kości nie powinny być zjadane przez psy, szczególnie kości kurczaków. Szpik kostny w nich zawarty jest trujący dla psów i może wywołać wymioty lub zatrucie. Kawałki kości są kruche i mogą wbijać się w przełyk psa, co powoduje ogromne cierpienie zwierzęcia.

 

5. Sól i solone produkty

Nadmiar soli jest szkodliwy nie tylko dla nas, ale także dla psów. Spora ilość tej przyprawy skutkuje biegunką, depresją, wymiotami, otępieniem, drżeniem, drgawkami oraz skurczami mięśni. Ponadto zwiększa ona pragnienie i mocno uszkadza nerki. Ryzyko wystąpienia nowotworu żołądka wzrasta, gdy pies jest regularnie karmiony solonymi produktami. Najczęstszym ,,źródłem” soli są przysmaki z naszego stołu oraz słone krakersy, chipsy i paluszki, które pies może łatwo podkraść np. z otwartej paczki.

 

6. Alkohol

Dawanie alkoholu psu nie jest najlepszym pomysłem, to oczywiste. Jednak nie każdy człowiek zdaje sobie z tego sprawę, bowiem nadal występują przypadki ,,upicia się” czworonogów. 
Dlaczego psy nie powinny spożywać alkoholu? Przede wszystkim dlatego, że – tak jak w naszym przypadku – zaburza on pracę i budowę nerek oraz wątroby. Silnie też wpływa na układ nerwowy psa, co może doprowadzić do śpiączki i spowolnić pracę serca. Mogą pojawić się także drgawki i osłabienie, co jest skutkiem obniżenia poziomu cukru we krwi. W najgorszych przypadkach dochodzi do śmierci.

 

7. Surowe ciasto drożdżowe

Tak, tylko surowe – upieczone drożdże można podawać psu (z umiarem). Problem pojawia się wtedy, gdy ciasto jest niedopieczone – szczególnie, gdy akurat się piecze i pies postanowi je zjeść. W żołądkach naszych pupili zwykle jest ciepło, więc drożdże mogą zacząć pęcznieć, co podrażni i rozciągnie ściany żołądka. Ponadto drożdże mogą przeprowadzić fermentację alkoholową, podczas której wydziela się właśnie alkohol i który może spowodować zatrucie. 
Najczęstszymi objawami zatrucia ciastem drożdżowym są wymioty, osłabienie, podwyższone tętno, czasem nawet dochodzi do wstrząsu.

 

8. Grzyby

Wilki nie gustują w grzybach, tak samo jak psy. Mam na myśli wszystkie rodzaje grzybów – jadalne i trujące (nie zaliczając drożdży). Grzyby są ciężkostrawne i powodują wymioty. Zawierają toksyny niebezpieczne dla wątroby, serca i nerek. Ponadto uszkadzają perystaltykę jelit. 
Pilnujmy szczególnie, by nasz pupil podczas spaceru przypadkiem nie nadgryzł muchomora – prowadzi to do szybkiej śmierci zwierzęcia!

 

9. Cytrusy

Można je podawać w niewielkiej dawce jako źródło witamin, jednak wszelkiej formy mandarynki, pomarańcze czy grejpfruty w większej ilości są dla psów zakazane! Reagują na nie silnym ślinotokiem i kichaniem. Cytrynowate zawierają fruktozę powodującą wzdęcia. Oprócz tego wzmagają produkcję kwasu żołądkowego, czego skutkiem są uporczywe wymioty. Oddziałują niepożądanie również na układ krwionośny, powodując spadek ciśnienia krwi, czasem też zapaść. Niektóre psy są uczulone na cytrusy i nawet ich niewielka ilość może być dla zwierzęcia szkodliwa. 

 

10. Kawa

Podobnie jak czekolada zawiera kofeinę metyloksantynę. Ta druga prowadzi do zmian w ciśnieniu krwi, biegunki, wymiotów i ogólnie powoduje objawy podobne do czekolady. Raczej nikt nie nalewa kawy do miski psa, lecz może on się poczęstować lizem napoju zostawionego na stole czy odrobiną sypkiej kawy. Pilnujmy więc, by nasz pupil nie dobrał się do niczego zawierającego kawę – łącznie z lodami kawowymi i chrupkami o tym smaku.

 

 

Co, jeśli pies zjadł któryś w powyższych produktów?

Jak to mówią, trucizna zależy od dawki. I organizmu psa. Zadziwiające jest to, że niektóre zwierzaki zjedzą np. pół tabliczki czekolady i co najwyżej będzie je bolał brzuch. Jeśli jednak nasz pies mocno się czymś zatruł, należy albo skierować się do weterynarza, albo najpierw samemu sprowokować wymioty. Można to zrobić, podając psu 10 ml wody destylowanej bądź ok. 1/4 litra wody, lekko przytrzymując mu język w okolicach gardła.
 
 
To wszystko może brzmieć przerażająco, jednak należy pamiętać, że zdrowie naszego psa zależy od nas – czy mu pozwalamy jeść coś znalezionego w trawie, czy mu dajemy resztki ze stołu. Takie zachowanie jest nieodpowiednie, ponieważ pies, któregoś razu wskakując na stół czy obwąchując trawnik sąsiadki, może natrafić na coś nieodpowiedniego. Uważajmy więc, by nasz pupil był nauczony odpowiedniego zachowania i jadł jedzenie psie, nie ludzkie.

Podobne wpisy

3 komentarze

Maja 4 czerwca 2023 - 17:13

A ok
To dzięki bo ja się boje o takie rzeczy

Odpowiedz
Ciekawska Magdalena 15 kwietnia 2019 - 18:20

Mój je kości 😯 i czasem kostkę czekolady

Odpowiedz
Alicja Olkowska 25 kwietnia 2019 - 20:44

Może jeść kości, ważne żeby nie były drobiowe

Odpowiedz

Skomentuj