Mimo najszczerszych chęci, nie zawsze możemy zabrać psa ze sobą na urlop. Długa podróż stresująca dla zwierzęcia, zakaz wprowadzania czworonogów do od dawna zarezerwowanego hotelu czy po prostu chęć odpoczynku i niemartwienia się o psa – powody są różne, jednak pozostaje pytanie – co zrobić z pupilem w wakacje?
Hotel dla psów
Asortyment jest ogromny i mamy w czym wybierać – od małych, przydomowych hotelików, przez spore pensjonaty dobrej klasy aż po luksusowe hotele nierzadko oferujące także psie spa. Wszystko zależy od naszych i czworonożnych preferencji oraz od dostępnego budżetu. Ceny wahają się pomiędzy kilkudziesięcioma a kilkustoma złotymi za dobę. Bardziej wymagający właściciele mogą machnąć się na pobyt za kilka tysięcy.
Przed zabukowaniem pobytu warto osobiście pojechać do hotelu i sprawdzić warunki oraz regulamin.
Petsitter
Petsitter to osoba, którą możemy wynająć do opieki nad psem. W zależności od wybranej oferty taka osoba może przyjąć pupila pod swój dach albo otrzymać klucze do domu i kilka razy dziennie przychodzić zajmować się czworonogiem. Wynajęcie petsittera nie jest drogie (średnio ok. 30 zł za dobę) i odrobinę bardziej komfortowe dla psa, gdyż psi opiekun w przeciwieństwie do hoteli będzie skupiony tylko lub w głównej mierze (gdy akurat zajmuje się też innymi) na naszym pupilu.
Zanim wyjedziemy, spotkajmy się z ,,nianią” i poinformujmy o żywieniu, pielęgnacji i nawykach psa.
Znajomi
To raczej darmowa opcja, aczkolwiek trzeba liczyć się z pokryciem ewentualnych kosztów np. za nadprogramowo kupione przysmaki (w powyższych przypadkach tak nie ma). Upewnijmy się, czy przyszły opiekun jest naprawdę godny zaufania, czy ma dzieci czy inne zwierzęta i jak się zawsze się dogadywali z naszym psem.
Rodzina
Gdy nie mamy ani pieniędzy, ani znajomych, możemy zostawić psa u któregoś z członków rodziny. Wskażmy mu jednak szczegółowy plan dnia, podawania posiłków, nakazów i zakazów, gdyż wiele osób (w głównej mierze babcie) uwielbiają dokarmiać pieski twierdząc, że pupile są ,,wygłodzone”. Wybierajmy też osoby, które czworonóg dobrze zna, które lubi i które potrafią nad nim zapanować – zarówno fizycznie, jak i psychicznie.
Zwierz sam w domu
Jeśli długość wyjazdu nie przekracza 2-3 dni, możemy rozważyć pozostawienie psa samego w domu. Nie zapomnijmy jednak o pozostawieniu dużego zapasu jedzenia i picia. Przydać się mogą różne dozowniki wody oraz karmy. Warto też poprosić sąsiada o doglądanie pupila raz czy dwa dziennie. Jeśli jednak czworonóg ma problemy z samotnością czy niszczeniem mebli, powinniśmy rozważyć inne opcje.
Zostawiając psa gdziekolwiek pamiętajmy o pokryciu kosztów ewentualnych szkód. Nie zapominajmy też, że suczka z cieczką może nie być wszędzie przyjmowana z otwartymi rękami, a agresywny zwierz może być niebezpieczny dla otoczenia. Koniecznie także zaszczepmy psa na wściekliznę, odrobaczmy go i zabezpieczmy przed kleszczami – przezorny zawsze ubezpieczony!